Tasarımcı Olmak İçin İpuçları

İyi bir tasarımcı olmak için ne yapmak lazım, nereden başlamak lazım? Tasarım dünyasına adım atmak isteyen ve nereden başlayacağını bilmeyen belki de birçok kişi var aramızda. İşte merak edenler ve tasarımcı olmak isteyenler için tasarımcı olmak için ipuçları…

tasarımcı program ve çizim programları

Tabiki moda tasarımcısı olmak için okullar ,kursalar, destekleyen bir çok eğitim kurumu var. Ama bu işe girişmek için en büyük ihtiyaç, bu işi sevmek ve bu iş için istekli olmak. Ve bunun yanında tabi ki yeteneğinizin olması da olmazsa olmaz bir kural. Moda tasarımcıları çizimleri, moda tasarım çizim teknikleri öyle söylendiği kadar kolay olmasa gerek ki bunun için muhakkak el yatkınlığı gerekiyor. Eğer hiç ümit yoksa bence farklı, yatkın olunan bir alana yönelmek çok daha mantıklı.
tasarım programları

Moda tasarım bilgisayar programları, 3d clothes making, kıyafet çizim programları, moda tasarım, illüstrasyon  gibi moda tasarım çizim tekniklerini öğrenebileceğiniz bir çok program mevcut. Gerekirse bu programlara ait DVD, eğitim kitabı gibi destekleyici argümanlar temin edilerek de nasıl tasarım yapılır öğrenebilirsiniz.

resim-3 moda-cizimi

İlk başlarda parayı ikinci planda tutarak yakın çevrenize yardımcı olabilirsiniz. Tasarımcı arkadaşlar edinmekte de fayda var, onların sizi eleştirmesi gelişiminize katkı olacak ve ilerde iyi referanslar elde etmenizi sağlayacaktır. Renk, gölge, açı, perspektif gibi kullanımlarda uzman görüşlerini alarak yanlışlarınızı görmeyi sağlayın.

Tasarım konusu o kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor ki, bu yüzden sürekli araştırma içinde olmak, kendinizi geliştirmek için eğitim seminerlerine katılmak zorunlu hale geliyor. Yaptığınız çalışmaları, çeşitli tasarım, sanat sitelerinde yayımlamanız, tasarım gruplarına üye olmanız ,incelemeniz, yorumlar yapmanız gelişiminize katkı sağlayacaktır.

nisantasi-universitesi marmara-universitesi güzel sanatlar moda-tasarim-atolyesi dunyanin-en-zengin-erkek-moda-tasarimcilari

Nasıl Tasarımcı Olunur?

Tasarım okulları, elbette ki tasarımcı olmak için en iyi yol. Moda tasarımcısı olmak için illaki bir üniversiteye gideceksek, Türkiye’de hayalimizi gerçekleştireceğimiz pek çok üniversite mevcut. En gözde olanları ise; Mimar Sinan güzel sanatlar üniversitesi, Marmara üniversitesi, Gazi üniversitesi, Selçuk üniversitesi, Eskişehir Anadolu üniversitesi gibi gözde olanları seçmek daha ayrıcalıklı hale getirecektir sizi.

Bence moda tasarımında kariyer yapmanın herhangi bir yaşı yok, olamaz da. Ünlü modacılara baktığımızda Marc Jacobs’un 14, Pierre  Cardin’in 15 yaşında bu işe başladığını görüyoruz. Bunun gibi daha birçok modacı var. İster genç olun, ister olgun yaşlarda, yeteneğiniz ve ilginiz olduğu sürece bir moda dahisi olmanızı kimse engelleyemez.

e7aqfs
tasarımcı olmak için
Tabi sadece yetenek, el becerisinden geçmiyor, güçlü bir yaratıcılığa sahip olmanız gerek. Tasarımcı, bir ressam değildir. Ama yaptığı kıyafetleri detaylandırabilmesi için çizim becerisine de sahip olması şart.

İyi bir tasarımcı olmak için renkleri iyi tanıyıp, hangi rengi birbiriyle kombinleyebileceğinizi bilmeli ve kumaşları sınıflandırabilmelisiniz.

Ve unutmamalı ki iletişim her zaman anahtar görevindedir. Bilgiyi elinizde tutarak, moda trendlerini takip edip, girişimci bir ruhla her şeyin üstesinden gelebilirsiniz.

 

 

Yazar hakkında Tüm haberleri göster

Aysecan

Cevap ver

Email adresinizi yayınlamayacağız. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştirç

/* ]]> */