Uçuk Nasıl Geçer, Neden Çıkar ve Hızlı Çözümleri Nelerdir?

Bir çoğumuzun müzdarip olduğu uçuk virüsü, belli dönemlerde vücudumuzda ortaya çıkmakta. Vücutta uçuk neden çıkar, nedir ve nasıl hızlı bir şekilde geçmesini sağlarız? Hepimizin merak ettiği konulardır. İşte uçuk ile ilgili bilmeniz gerekenler.

Uçuk nedir ve neden çıkar?


Herpes simplex virüsünün deri yoluyla bulaşması sonucu ömür boyu tekrar eden viral bir enfeksiyondur. Virüsü vücuttan tamamen atmak mümkün değildir. Bu virüs bağışıklık sisteminin düşmesi, stres ve korku gibi durumlarda dönem dönem güçlenip ortaya çıkar. Dudakta, gözde ve genital bölgede uçuk çıkmaktadır.

Uçuk

Dudakta uçuk nasıl geçer?

Dudağında uçuk çıkan kişiler genelde antiviral uçuk kremleri kullanmayı tercih ediyor. Ancak uçuk tedavisi için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler de bulunuyor. Sizler için uçuk sorununu çözebilmenizi sağlayacak doğal yöntemleri listeledik.

Uçuk

1. Nane Yağı

Nane yağının içerisinde bulunan antiviral bileşenler sayesinde uçuğu geçirmede etkilidir. Uçuk çıkacağını hissettiğiniz yere pamuk yardımı ile bir veya iki damla sürebilirsiniz.

Nane yağı

2. Süt

Doğal yöntemler arasındaki süt, uçuk çıkmış yerin üzerine pamuk yardımı ile sürülüp beklendiğinde etkili sonuçlara neden olur.

Süt

3. Siyah çay

Uçuk çıkan yerin üzerine bir siyah çay poşeti koyun ve birkaç dakika boyunca tutun. Bu yöntem ağrıyı azaltacak ve kabarıklığın iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Siyah çay

4. Aloe vera

Bileşen içeriği ile cilt için pek çok yararlı olan aloe vera uçuk için kısa sürede geçmesine yardımcı olan doğal yöntemlerdendir. Bu şekilde 1 çay kaşığı aloe vera jelini uçuğun üzerine masaj yaparak yayın ve uçuk geçene kadar her gün bu işlemi tekrarlayın.

Aloe vera

5. Sarımsak

Sarımsak mikrop öldürücü özelliği ile birçok tedavide kullanılmakta. Aynı zamanda uçuk tedavisi içinde birebir çözümdür. Bir diş sarımsağı yarıya kesip doğrudan uçuğun üzerine yerleştirerek uçuğun geçmesini hızlandırabilirsiniz. Uçuk geçinceye kadar her gün tekrar edebilirsiniz.

6. Bal ve sirke

Bal ve sirke antiviral özellik taşır. Bu iki malzemeden bir yemek kaşığı bal ve biraz sirkeyle karıştırıp pamuk yardımıyla uçuğun üzerine uygulayın. En hızlı şekilde uçuğun iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Bal ve sirke

Yazar hakkında Tüm haberleri göster

Ipek

Cevap ver

Email adresinizi yayınlamayacağız. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştirç

/* ]]> */