Ünlülerin En Göz Alıcı Cadılar Bayramı Kostümüleri

Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim’de kutlanan, öncelikle Pagan ve Hristiyan köklenli bayramdır. Çocukların, genellikle korkunç kostümler giyip, dolaşarak şekerleme ve harçlık topladığı günümüzün seküler kutlaması halini almış eğlenceli bir bayramdır.

Cadılar Bayramı, başlıca Kuzey Amerika ve Britanya’da yer alan ülke ve bölgelerde kutlanır. Bu bölgelerde çok büyük ve görkemli festival olan Cadılar Bayramı kutlamaları, Avrupa, Japonya, Filipinler ve Latin Amerika’ da yaygınlaşmıştır. Cadılar Bayramı’nın sembolü bal kabağıdır. Bal kabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde oyulduktan sonra içinde bir mum yakılarak şeytani bir surat oluşturulmaya çalışılır.

En yaygın olarak tüketilen şekerleme, elma şekeridir. Yetişkinler, 31 Ekim’e en yakın hafta sonunda kıyafet baloları düzenlerler. Bu partilerde misafirler cadı, hayalet veya korku filmi karakteri gibi korkunç kostümler giyerler. Ünlülerin giydiği Cadılar bayramı kostümlerini sizler için derledik.

1. Cardi B. – Medusa

2. Demi Lovato – Vampir

3. Vanessa Hudgens – Kara Dul

4. Kim Kardashian ve çocukları – Kaplan Kral

5. Jesy Nelson – Baphomet

6. Christina Aguilera – Alien

7. Courteney Cox – Scary Movie

8. Kylie Jenner – Power Rangers

9. Neil Patrick Harris ve David Burtka – Willy Wonka ve Çikolata Fabrikası

10. Kylie Jenner – Yılan

Cadılar Bayramının Kökenleri

Cadılar bayramı tarih öncesine dayanan esas kökeni, hasat mevsiminin bitişinin kutlanıldığı bir Kelt kültürü olan Samhain festivaline dayanıyor. Cadılar bayramı 31 Ekim gecesi ölülerle yaşayanlar arasındaki kapılar açılmış olur. Pagan kültüründe hasatın kutlanıldığı, Hristiyanlık’da Azizler Günü Arifesi olarak yer alan Cadılar Bayramı şimdiki halini Amerika’da kazanmıştır. Amerika’da çocukların kapı kapı dolaşarak şeker istediği bu geleneğin kökeni Kelt kültürüne dayanır. Keltler eskiden şeker vererek ölüleri sakinleştirebileceklerine inanırlardı. Bu yüzden cadılar bayramı kostümleri giyen çocuk ve yetişkinlere şekerlemeler verilir. Zamanla Hristiyanlık’da Azizler Yortusunsa kapı kapı dolaşarak şeker istenilen bir geleneğe dönüşmüş. Bu nedenle Günümüzde Amerika’da çocukların kapı kapı dolaşarak ‘ Şeker mi, şaka mı?’ demesi bu geleneğe dayanır.
Günümüzde Amerika’da oldukça gösterişli bir festivale dönüşen Cadılar Bayramı ticari açıdan da oldukça şaşaalı bir festival. Cadılar Bayramı’nda şeker satışlarından yaklaşık 2 milyar dolarlık bir ciro elde ediliyor.

Yazar hakkında Tüm haberleri göster

Ipek

Cevap ver

Email adresinizi yayınlamayacağız. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştirç

/* ]]> */