Özgüven ve Kadın

Yaşamla baş etmek için iç dinamiklerimizi kullanmak kadar mükemmel bir yeti olmaz. Kişinin kendini değerlendirmesi, kendi değerini kendine göre biçmesi olarak ifade edebileceğimiz özgüven ve kadın için söylenecek o kadar çok şey var ki!

Kişinin kendini nasıl gördüğüyle doğrudan ilgili olan özgüven, kişinin dışarıya olan yaklaşımını da etkileyen en önemli unsurlardandır. Özgüven, insanın hayatı nasıl gördüğüyle öylesine alakalıdır ki, özgüveni yüksek bir kişi hayata karşı daha enerjik, daha güçlü, daha mutlu, daha üretken ve daha fazla çabayla yaklaşır. Hayata daha sıkı tutunmak ve kendimizi sevmek konusunda çok önemli bir yere sahip olan özgüven sonradan kazanılabilecek bir niteliktir.

İnsanın hayata bakış açısına göre, dışarıdaki insanlar ve olalar kişinin özgüveninde artmalara ya da azalmalara neden olabilir. Başarısızlık duygusu, çoğu zaman bilememe ya da hatırlayamama, diğer insanlar tarafından dışlanma, aşağılanma, küçüklükten itibaren büyükler tarafından “beceriksiz, yapamaz” gibi ifadelerle büyüyen insanlarda genellikle özgüven eksikliğinin nedenleri arasındadır. Özellikle ata erkil, erkeği üstün sayan toplumlarda bayan için atfedilen toplumdaki statü de kadınlarda özgüven eksikliği sebeplerindendir.

özgüvenli kadın

Peki Özgüveni Yüksek Kadın Nasıl Olur?

Yukarıda bahsi geçen, tam tersi durumlarda, büyüklerden destekleyici cümleler duymak, genellikle yaptığı işlerde başarılı olmak, geniş arkadaş çevresi ve insanlar tarafında beğenilmek de özgüveni artıran ve özgüven kazanmayı sağlayan etkenlerdir. Özgüvenli kadın olmak için öğrenmeye açık olmak ve daima öğrenmeye çalışmak çok önemlidir.

Özgüven yüksek kadın nasıl davranır; özetlersek, diğer insanların kendisine inanmasını ve başarabileceğini söylemelerini beklemeden kendi kendine yetmeyi bilir. Kendine inanır, kendi kendinin destekçisi olur. Böyle kadınlar savaşçı ruhlu kadınlardır. Bahane üretmezler. Diğer insanların yaptıkları, yapmadıkları ya da sahip olduklarıyla ilgilenerek vakit kaybetmek yerine kendilerinin nasıl daha iyi olabileceğiyle ilgilenirler.  Hayat ile, karşılaştıkları sorunlar ile gülerek savaşırlar ve adeta yaşamla dans ederler.

Savaşçı ruha sahip olmak da tüm çevresel etkenlerden sıyrılarak insanın kendine güven duymasını sağlayan çok önemli bir niteliktir. Savaşçı ruha sahip insanlar, kim ne derse desin, ne yaparsa yapsın, bildiği doğrular üzerinde gider ve kendine inanır. Kendine inanmak için başkalarının de kendisine inanmasını beklemez ve buna ihtiyaç duymaz.

özgüveni yüksek kadın

Özgüven ile İlgili Sözler

 • Özgüven, başkalarının size inanmasıyla ilgili değildir, o sizin kendinizin kendinize olan inancınızla ilgilidir.
 • Hayatın size verdiklerine değil, kendiniz için kendinize neler kattığınıza önem verin.
 • Bir mucizeye tanık olmak mı istiyorsun, öyleyse kendini dinle ve ne kadar mükemmel yaratıldığına bir bak. İç dinamiklerini keşfet.
 • Sen kendini seversen, diğerleri de sevecektir.
 • Hayat bir savaştır, özgüveni olan insanlar ise o savaşa silahlarıyla gelen kimselerdir.
 • Başkalarını sevmeye başlamadan önce, işe kendini sevmekle başla.
 • Sizi siz kılan ne yaptığınız değil, ne yapacağınız da değil, şu an ne yapıyor olduğunuzdur.
 • Olabildiğinin en iyisi ol, yapabildiğinin en iyisini yap ki, mükemmel değildi ama en iyisiydi desinler.
 • Kimse size inanmıyorken, siz kendinize inanırsanız, Başarının en büyük çağrısını hayata fısıldarsınız.
 • Savaşçı insanlar, hayatta her zaman bir sıfır öndedirler.
 • Seni nasıl sevmeleri gerektiğini kendini severek diğerlerine öğret.
 • Kendine güveniyorsan, dünyayı değiştirebilirsin.

Yazar hakkında Tüm haberleri göster

Aysecan

Cevap ver

Email adresinizi yayınlamayacağız. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştirç

/* ]]> */