Kalbimize Taht Kuran Halit Akçatepe’ye Veda

Yeşilçam’dan bir yıldız daha kaydı dün. Hepimizin kalbine taht kurmayı başaran ender ünlülerden olan Halit Akçatepe’ye veda yarın gerçekleşecek.

İşte Halit Akçatepe cenazesi ne zaman, Halit Akçatepe cenazesi nereden kalkacak bilmek isteyenler için detaylar…

Dün, sanat camiası olduğu kadar tüm Türkiye’de üzüldü. 79 yaşında hayata gözlerini kapatan usta oyuncu Halit Akçatepe’nin cenazesi, yarın Şakirin Camiinden kaldırılacak. Öğle namazının ardından kaldırılacak cenaze, Karacaahmet mezarlığına defnedilecek. 2 Nisan 2017 tarihinde Caddebostan Kültür merkezinde, ünlü oyuncu için tören gerçekleştirilecek. Ani bir kalp krizi neticesinde, evinde ölen usta oyuncunun Doktoru, Halit Akçatepe ölüm tarihi ve saati olarak; 31 Mart 2016 tarihinde, 14.40 sularında gerçekleştirdiğini belirtmişti.

halit akçatepe cenazesi

Halit Akçatepe ölüm gelmiş olsa bile kalbimizde yaşayacak, anılarımızda, hatıralarımızda tatlı şakaları ve sevimli çehresiyle yer edecek güzide sanatcılardan.

Halit Akçatepe Hayatı ve Halit Akçatepe Filmleri

halit akçatepe filmleri

Canlandırdığı rollerle izleyicilerin daima beğenisini toplayan, küçük boyuna rağmen, gönlümüzde dev bir kahraman olan Halit Akçatepe, onlarca farklı filmde yer aldı. Oldukça geniş filmografisi olan usta oyuncuya, 2010 yılında Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü verildi. Güdük Necmi karakteriyle herkesin tanıdığı Halit Akçatepe’nin kendisiyle ilgili şu sözleri de tarihe not düşülecek cinstendi: “Ne kadar çok sevildiğimi cenazemde görürsünüz.”

halit akçatepe ölüm

1938 yılında Refik Halit Karay mektebinde okuyan, Halit Akçatepe’nin babası da bir oyuncuydu. Bir çocuk oyuncuya ihtiyaç duyulması sonucu, babası oğlu Halit’in sahne tozu yutmasını sağladı. 1943 yılında ilk filmini oynadı. Tiyatro sahnelerinde boy gösterdiği sıralarda bir yandan da edebiyat fakültesini bitirmiş, ardından da hukuk fakültesi okumaya devam etmişti. Ancak oyunculuk aşkıyla dolu kalbi, onu daima sahnelerde tuttu. Şöhret olmasını, 1972 yılındaki, Tatlı Dillim filmi sağlarken, kalbimizde taht kurmasını, Yeşilçam’ın en sevilen, en tanınan ünlülerinden olmasını sağlayan ise Hababam Sınıfı filmi oldu. Hepimiz, onun canlandırdığı, haylaz, haşarı ama kalbi iyilik dolu Güdük Necmi karakterine adeta aşık olduk. Onun gidişiyle, bizlere, temizliğin, saflığın, arkadaşlık ve dostluğun en güzel örneği olan Hababam Sınıfı sıralarından biri daha boş kaldı. Bugün bile izlemeye doyamadığımz, tekrar tekrar izlemekten sıkılmadığımız nadir filmlerden biri olan hababam sınıfı filmi ve hababam sınıfı oyuncuları teker teker gözlerimizin önünden geçip giderken, gözlerimiz, onların yerini arıyor.

halit akçatepe cenazesi ne zaman

 

Yazar hakkında Tüm haberleri göster

Aysecan

Cevap ver

Email adresinizi yayınlamayacağız. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştirç

/* ]]> */